.: Spolupráca s franzúzskou školou :.
Koordinátor: PhDr.Eva Rejdovjanová, zást. riad.
K silným stránkam školy patrí oblasť medzinárodnej spolupráce, kde od roku 1993 dominuje kooperácia s francúzskou partnerskou školou Lycée agricole de Metz Courcelles Chaussy vo Francúzsku.
Výsledkom doteraz trinásťročnej spolupráce je 58 učiteľských a študentských mobilít, úspešná realizácia 4 európskych projektov a zavedenie slovensko – francúzskeho pomaturitného štúdia krajinárske úpravy a tvorba krajiny. Partnerská škola , s ktorou bola v roku 1993 uzavretá dohoda o spolupráci, patrí do siete štátnych poľnohospodárskych škôl. Podobne ako ZSŠP Pruské je LEGTA de Metz typom integrovanej školy. Má tri súčasti – strednú školu, učilište a centrum vzdelávania dospelých.
Škola sa nachádza v obci Courcelles Chaussy, v severovýchodnom francúzskom regióne Lotrinsko, v departemente Moselle, neďaleko starobylého mesta Metz. Okrem odborov všeobecného poľnohospodárskeho zamerania sú v LEGTA aj záhradnícke a krajinárske odbory. Prvé kontakty so Slovenskom nadviazala riaditeľka školy pani Mireille Watiaux, toho času štátna inšpektorka Ministerstva poľnohospodárstva FR v Paríži. Do roku 2005 z francúzskej strany koordinovala spoluprácu profesorka biológie pani Suzanne Barbe. Súčasným riaditeľom školy je pán Etienne Vivier.
Počas dlhoročnej kooperácie kontakty obidvoch škôl nadobudli viacero foriem.
Bázovou formou spolupráce sa stali týždňové recipročné študentské výmeny. V rokoch 1994 –2006 sa ich uskutočnilo dvadsaťdva s účasťou viac ako 700 študentov obidvoch škôl. Zoznámenie sa s odlišnou kultúrou, spoznanie iného životného štýlu a systému práce, objavenie príbuznosti slovenskej a francúzskej mentality, osobné kontakty s rovesníkmi, to všetko je pre slovenských i francúzskych žiakov silným emotívnym zážitkom.
Študenti ZSŠP Pruské absolvujú vo Francúzsku odborné prednášky, exkurzie do poľnohospodárskych podnikov a zoznamujú sa s historickými pamiatkami miest. V súvislosti so zameraním školy odborné exkurzie smerujú nielen na tradičné poľnohospodárske farmy, ale aj na farmy vidieckej turistiky a do krajinárskych podnikov. Stálymi návštevnými miestami sa pre nás stali mestá Metz, Nancy, Verdun, Paríž, Luxembourg a Strasbourg.
Počas posledných dvoch výmen študenti ZSŠP Pruské navštívili v Strasbourgu aj Radu Európy a Európsky parlament, kde mali možnosť zoznámiť sa s fungovaním tejto európskej inštitúcie.
Francúzski žiaci počas pobytov na Slovensku absolvujú prednášky z histórie, ekonomiky a poľnohospodárstva našej krajiny, minikurzy slovenského jazyka a odborné exkurzie do rôznych poľnohospodárskych podnikov. Program je doplnený návštevami historických miest a rázovitých oblastí, a tak francúzski hostia navštívili Trenčín, Vršatec, Oravu, Vysoké Tatry, Nitru, Vlkolínec, Martin, Žilinu, Čičmany, Bojnice, Červený Kameň, Trenčianske Teplice a iné zaujímavé lokality. Počas 20.jubilejnej návštevy Slovenska sa uskutočnilo aj slávnostné prijatie na Francúzskom veľvyslanectve v Bratislave, kde sme pána veľvyslanca oboznámili s históriou vzájomnej spolupráce.
Študentské výmeny prinášajú nevšedné oživenie do života obidvoch škôl. Naši študenti majú možnosť zoznámiť sa s inou, zaujímavou kultúrou, nadobúdajú odborné poznatky a zlepšujú si svoje jazykové zručnosti.
Ďalšou formou slovensko-francúzskych kontaktov počas posledných desiatich rokov boli 4 poznávacie zájazdy pedagógov a agropodnikateľov regiónov Trenčín a Moselle. Týždňové pobyty mali obojstranne bohatý odborný a kultúrno-spoločenský program, ktorý potvrdil kvalitu nadštandardných vzťahov obidvoch škôl a školskej spolupráci pridal regionálny rozmer.
Viacerí francúzski farmári a krajinári, napr. pán Goby, pani Borsenberger, pán Werclé a iní, ktorí mali možnosť navštíviť Slovensko, sa stali stálymi spolupracovníkmi školy a opakovane prijímajú vo svojich podnikoch stážistov zo ZSŠP Pruské.
Ďalšie aktivity, ktoré sa v rámci dlhoročnej spolupráce realizovali , súviseli s otvorením slovensko-francúzskeho pomaturitného štúdia. V súvislosti s jeho prípravou sa v priebehu štyroch rokov uskutočnili 2 odborné semináre a 3 etapy odborných dvojtýždňových stáží pre učiteľov ZSŠP Pruské. Cieľom týchto stáží bolo detailne sa zoznámiť s učebným plánom a metodikou výučby vo francúzskom pomaturitnom štúdiu krajinártva (BTSA). Slovensko–francúzske špecializačné dvojročné pomaturitné štúdium „krajinárske úpravy a tvorba krajiny“- BTSA bolo otvorené v ZSŠP Pruské v roku 1998. Štúdium, na ktorého príprave intenzívne spolupracoval tím slovenských a francúzskych učiteľov, okrem odborných krajinárskych predmetov zahŕňa aj rozšírené vyučovanie francúzskeho jazyka, francúzskych dejín a geografie.
Alternatívnou súčasťou učebného plánu BTSA je aj trojmesačná odborná stáž v krajinárskych podnikoch vo Francúzsku. Stáž končí obhajobou projektu vo francúzskom jazyku pred zmiešanou slovensko-francúzskou komisiou v LEGTA de Metz. Úspešní absolventi okrem slovenského absolventského diplomu získavajú aj francúzsky certifikát, ktorý ich zvýhodňuje na slovenskom aj európskom trhu práce. Dosiaľ tento certifikát získalo 30 študentov ZSŠP.
Finančná náročnosť tohto štúdia si vyžiadala zapojenie sa do európskych programov a projektov. Prvé odborné stáže našich učiteľov boli kofinancované z projektu programu PHARE (r. 1996). V roku 2000 sme realizovali mobilitný projekt európskeho programu LEONARDO DA VINCI, vďaka ktorému sa nám podarilo pokryť náklady študentských odborných stáží.
V roku 2004 sme úspešne ukončili dva projekty programu LEONARDO DA VINCI. Projekt „BTSA II“ umožnil absolvovanie trojmesačnej stáže desiatim študentom nášho pomaturitného štúdia . Druhý projekt „BTSA“ -pedagógovia bol určený na dva pracovné týždňové pobyty pre 4 pedagógov, ktorí zabezpečovali monitorovanie študentských stáží a pracovali v skúšobných komisiách.
V školskom roku 2005/2006 kooperácia s francúzskym partnerom pokračovala tradičnými týždňovými študentskými výmenami v marci a v júni 2006 a rozšírila sa o týždňové výmenné stáže učiteľov. Dvaja francúzski učitelia informatiky absolvovali stáž v marci 2006, recipročná stáž 2 učiteľov ZSŠP vo Francúzsku sa konala v máji 2006. V školskom roku 2006/2007 absolvovali týždňovú odbornú stáž v LEGTA 3 učitelia humanitných predmetov.
Dlhoročná spolupráca ZSŠP Pruské s francúzskym partnerom predstavuje jednu z najzaujímavejších kapitol v histórii školy. Vďaka nej sa ZSŠP Pruské stáva známou v slovenskom aj európskom kontexte. Orientácia na Francúzsko priniesla aj cennú spoluprácu s Francúzskym veľvyslanectvom a jeho Centrom jazykového vzdelávania, ktorého zástupcovia viackrát navštívili Pruské a poskytli škole významnú metodickú pomoc.
Kooperácia medzi ZSŠP Pruské a LEGTA de Metz má dobrú perspektívu. Plánujeme spoločne pokračovať v doterajších aktivitách , a tak v praxi dokazovať aktuálnosť a potrebu európskej dimenzie v odbornom vzdelávaní.